Sovsäck Sudok 150
401497Lätt och hållbar sommarsovsäck med 150 g ALTO-ullisolering för naturlig temperaturreglering, fukthantering och odörskydd. Soppero har 20D återvunnet nylonripstop, justerbar värmekrage och tvåvägsdragkedja – perfekt för varma nätter utomhus.
999 kr
Soppero Sommarsovsäck kombinerar komfort, funktion och hållbarhet i en genomtänkt design. Den är fylld med 150 g ALTO-ullvaddering, en blandning av återvunnen polyester och ull som ger utmärkt fukthantering, naturlig temperaturreglering och odörhämmande egenskaper. Det lätta och slitstarka yttertyget i 20D återvunnen nylon ripstop skyddar mot väta och vind, medan den PFC-fria DWR-behandlingen gör sovsäcken mer miljövänlig.
Med komforttemperatur på +10,7°C och lägsta temperatur på +6,7°C passar Soppero perfekt för sommarbruk och milda nätter. Den justerbara värmekragen håller värmen kvar, medan tvåvägsdragkedjan gör den enkel att öppna både inifrån och utifrån. Praktiska öglor i fotänden gör det lätt att hänga upp säcken för torkning eller förvaring.
Egenskaper:
150 g vaddering i återvunnen polyester och ull
Utmärkt fukthantering och naturlig temperaturreglering
Odörhämmande egenskaper tack vare ullblandningen
Lätt och slitstarkt yttertyg i 20D återvunnen nylon ripstop
Komforttemperatur: +10,7°C
Lägsta temperatur: +6,7°C
Justerbar värmekrage för bibehållen värme
Tvåvägsdragkedja med vändbar övre dragare
Öglor i fotänden för torkning eller förvaring
PFC-fri DWR-behandling
Storlek: Medium (210x74/48 cm) | Large (220x82/55 cm)
Specifikationer:
Vikt: Medium: 0,8kg, Large: 0,9kg
Packmått: Medium: 33x20x16cm, Large: 34x20x18cm